Zespół Szkół i Placówek Oświatowych

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

Filmowa prezentacja szkoły

 

Pokaz kriogeniczny na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Email Drukuj PDF

Czy widzieliście kiedyś powietrze w płynie? My tak.

Wiemy, jaki kolor ma powietrze w płynie, jak wyglądają zestalone argon i dwutlenek węgla ( i że jak się topi nie zostawia mokrych plam), słyszeliśmy jak spala się mieszanina piorunująca. Szkoda było czasu na robienie zdjęć...

20 stycznia 2015 r. klasa IIb z poszerzoną chemią, uczestniczyła w pokazie kriogenicznym w auli Wydziału Chemii UJ. Uczniowie mieli okazję oglądnąć doświadczenia, ukazujące wykorzystanie kriogeniki (nauki zajmującej się badaniem i wykorzystaniem właściwości ciał w niskich temperaturach) w praktyce. Zastosowano do ich przeprowadzenia płynne gazy, jak: tlen, wodór, gaz ziemny, argon i powietrze. Były to pokazy ilustrujące:

 • zjawisko Leidenfrosta,
 • powstawanie mgieł,
 • powstawanie piany,
 • przemiany fazowe w metalach i niemetalach,
 • zmiany właściwości zamrożonych substancji organicznych,
 • skraplanie gazu ziemnego,
 • skraplanie i zestalanie argonu,
 • rozdzielanie skroplonego powietrza na składniki, a także jego właściwości chemiczne,
 • spalanie gazów,
 • spalanie mieszaniny piorunującej.

Prezentacja praktyczna, poprzedzona została bogatym wstępem teoretycznym, ilustrującym historię badań kriogenicznych, współczesne wykorzystanie tej wiedzy, jak i przyszłość tej dziedziny nauki.

Lekcja anatomii w Muzeum Anatomii CM UJ

Email Drukuj PDF

Muzeum Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego mieści w trzech salach aż 2077 preparatów. 20 stycznia 2015 roku, klasy z poszerzona biologią udały się tam, aby naocznie przekonać się o prawdziwości zdobytej w szkole wiedzy z zakresu budowy wewnętrznej ludzkiego ciała. Zwiedzanie rozpoczęło się od omówienia historii muzeum, przygotowania preparatów na ekspozycję oraz zgromadzonych preparatów, po czym oglądaliśmy zbiory muzeum. Były to preparaty z zakresu osteologii i artrologii oraz anatomii porównawczej, preparaty „mokre” przedstawiające anatomię głowy, szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy. Duże zainteresowanie wzbudziły modele rozwojowe okresu prenatalnego człowieka. W ostatniej sali mogliśmy obejrzeć dawne narzędzia preparatorskie i najstarsze preparaty, jakimi dysponuje placówka.

Więcej…

Zwiedzaliśmy Muzeum Przyrodnicze na ul. Sebastiana w Krakowie

Email Drukuj PDF

Co rośnie w lesie tropikalnym? Jak wyglądają pieprz, wanilia, kardamon? Które zwierzęta egzotyczne da się hodować w domu? Jak legwan imponuje partnerce? Czy na Ziemi zawsze żyły te zwierzaki co dzisiaj? Z czego słynie Starunia? Co je pirania? Czy to możliwe, że jedno oko rusza się inaczej niż drugie? Co to autotomia? Jak wygląda roślinka tytoniu? Czy natura tworzy obrazy? Kogo widać w ultrafiolecie? Na te i wiele innych pytań udało nam się znaleźć odpowiedź podczas wizyty w Muzeum Przyrodniczym.

Wybierzcie się tam. Naprawdę warto!

Więcej…

Prelekcja dr Wiśniowskiego (OPN) na temat błonkoskrzydłych

Email Drukuj PDF

19 stycznia w naszej szkole gościliśmy dr Bogdana Wiśniowskiego, który opowiedział uczniom klas: IIb i IIIb, o biologii błonkoskrzydłych i zaprezentował przedstawicieli tej grupy systematycznej, żyjących na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Słuchaczy zaciekawiły w szczególności informacje o pasożytnictwie wielostopniowym w tej grupie zwierząt. Po tym interesującym spotkaniu, na pewno będziemy umieli odróżnić błonkoskrzydłe od innych grup owadów. Wszystkich zainteresowanych uczniów i pracowników naszej szkoły, zapraszamy do sali 9, gdzie do połowy lutego, można zobaczyć wystawę zdjęć, które posłużyły do zilustrowania tej opowieści o niesamowitym świecie przyrody.

Dziękujemy dr Wiśniowskiemu i innym pracownikom Ojcowskiego Parku Narodowego, za przeprowadzenie zajęć.

Więcej…

Bóg, honor, ojczyzna – coś więcej niż tylko słowa?

Email Drukuj PDF

I miejsce w powiatowym konkursie literackim Skawińska Probówka Artystyczna w kategorii publicystyka

Bóg, honor, ojczyzna – coś więcej niż tylko słowa?

Na początku prężnie rozwijająca się, duża terytorialnie, znacząca na polu międzynarodowym. Była w rękach wielu królów i władców działających lepiej bądź gorzej na jej rozwój. Z czasem przyszły rozbiory, bitwy, I i II wojna światowa, przez co skończyła się jej świetność, nadeszły czasy wiecznych walk i potyczek, podczas których cierpieli najbardziej niewinni – ludność cywilna. Wszystko to znacznie ją osłabiło i wyniszczyło niczym ciężka choroba działająca na organizm człowieka. Inne państwa tylko żerowały na jej cierpieniu. Terytorium znacznie się zmniejszyło, lecz ów spadek nie dotyczył tylko powierzchni lecz również sytuacji gospodarczej, czy miejsca na arenie międzynarodowej. W pewnym okresie na dość długi czas, bo aż 123 lata nawet zniknęła z mapy Europy.

Więcej…

Spotkanie opłatkowe w Fundacji Prometeusz

Email Drukuj PDF

Kadeci z klas mundurowych uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym w Hotelu Europejskim przez Fundację Prometeusz Pro Publico Bono. Uczennice miały zaszczyt witać znamienitych gości, sponsorów fundacji zaproszonych na uroczystość.

Boże Narodzenie 2014

Email Drukuj PDF

Piękna jest radość w Święta,
ciepłe są myśli o bliskich.
Niech pokój, miłość i szczęście
otoczy dzisiaj Was wszystkich.
Niech blask żywej choinki
rozświetla drogę na cały Nowy Rok


życzy

Społeczność
Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

Spotkanie wigilijne

Email Drukuj PDF

Uwierz Miłości, która szuka dziś Ciebie

To myśl przewodnia tegorocznego spotkania wigilijnego, w którym uczestniczyli obecni i byli pracownicy szkoły. W tym roku w uroczystości brał również udział proboszcz parafii w Skale ks. Jan Robak. Jasełka przygotowane przez ks. Marka Bladego wprowadziły nas w nastrój wigilijny.

Więcej…

Strona 1 z 6

AKTUALNE PROJEKTY
POROZUMIENIA
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie